Автор Тема: Аварійне освітлення в спорудах цивільного захисту  (Прочитано 3061 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Roman

  • ****
  • Thank You
  • -Given: 57
  • -Receive: 55
  • Повідомлень: 288
  • Country: ua
  • Awards За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет
    • Перегляд профілю
    • Awards

З 1 листопада 2023 року набуває чинності новий  ДБН В.2.2-5:2023 «Захисні споруди цивільного захисту» (https://dreamdim.ua/wp-content/uploads/2023/08/DBN_V_2_2_5-2023.pdf).
 
В ньому запроваджена наступна вимога: аварійне освітлення віднесено до особливої групи першої категорії (табл.11.10). І далі, відповідно до п.11.5.6: «Для електроприймачів особливої групи І категорії надійності електропостачання необхідно передбачати додаткове живлення від незалежного джерела живлення, що забезпечує електропостачання впродовж не менше 48 годин поспіль. Таким джерелом живлення можуть бути генераторна установка (зокрема, ДЕС), акумулятори безперебійного живлення (АБЖ), акумуляторні батареї тощо».





Offline Roman

  • ****
  • Thank You
  • -Given: 57
  • -Receive: 55
  • Повідомлень: 288
  • Country: ua
  • Awards За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет
    • Перегляд профілю
    • Awards
В продовження теми.
В ДБН В.2.2-5:2023 запроваджені деякі не зрозумілі мені новації. Не зрозумілі в плані реалізації вимог нормативних документів.
В ДБН 97 року в приміщенні для переховуваних нормувалася освітленість 50лк. Тепер «для приміщень загальних місць перебування людей рекомендується застосувати світлотехнічні вимоги згідно з ДСТУ EN 12464-1 як для зон очікування або залів очікування» (п.11.5.11). Це вже 200лк. Це робоче освітлення. Не мало. Але, ок.
Аварійне освітлення, як я писав у попередньому дописі, повинно функціонувати протягом 48 годин поспіль. Але який це з «підвидів» аварійного освітлення, відповідно до ДБН В.2.5-28:2018 (мова саме про приміщення для перебування людей)? Зважаючи на те, що у випадку відключення робочого освітлення під час повітряної тривоги, переховувані не будуть евакуйовуватися із захисної споруди, а перебуватимуть у ній до завершення тривоги, то,  напевно, це буде аварійне резервне освітлення. Для якого норма освітленості, відповідно до ДБН В.2.5-28:2018, становить не менше 30% від норми робочого освітлення. Тобто 200х0,3=60лк.
Питання поки що в тому, чи правильно, на вашу думку, я визначив тип аварійного освітлення?

Offline Юрий

  • *****
  • Thank You
  • -Given: 64
  • -Receive: 51
  • Повідомлень: 500
  • Country: ua
  • Awards За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет
    • Перегляд профілю
    • Awards
Гадаю, що вірно. Ще треба врахувати антипанічне освітлення згідно з п.8.9.5 ДБН В.2.25-28-2018

Offline CC19

  • ******
  • Thank You
  • -Given: 104
  • -Receive: 301
  • Повідомлень: 1 913
  • Country: ua
  • Awards За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет Хрустальная сова (100 благодарностей + 500 сообщений)
    • Перегляд профілю
    • Awards
Тут мабуть творчо потрібно підходити. В мене зараз укриття, в якому передбачаються класні кімнати. Також напрошується резервне освітлення, тоді норма буде 400*0,3=120 Лк. Але ж діти не навчатимуться 48 годин підряд, тим більше під час атаки. Так само мабуть і для зони очікування 60 Лк на 48 годин забагато. Інша річ, антипанічне освітлення, воно повинно бути 48 годин. Все зводиться до того, що буде 3-м незалежним джерелом "харчування")?. Якщо це ДЕС, то без проблем, а якщо АКБ, то її ємність буде на декілька десятків кВт*год.

Offline Roman

  • ****
  • Thank You
  • -Given: 57
  • -Receive: 55
  • Повідомлень: 288
  • Country: ua
  • Awards За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет
    • Перегляд профілю
    • Awards
Я дуже хочу підійти творчо:) Але унормовані визначення понять антипанічного та резервного освітлення конкретно гальмують цей процес. І найгірше, що в моєму випадку, як Ви і передбачили,  ДЕС відсутня, і будувати ситему аварійного освітлення потрібно саме з використанням АКБ. Виходить космічний корабель.

Offline Юрий

  • *****
  • Thank You
  • -Given: 64
  • -Receive: 51
  • Повідомлень: 500
  • Country: ua
  • Awards За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет
    • Перегляд профілю
    • Awards
Можна зробити щиток аварійного освітлення з байпасом та з аккумуляторною батареєю попередньо розрахував її ємніть. 

Offline Сугор

  • ******
  • Thank You
  • -Given: 267
  • -Receive: 931
  • Повідомлень: 9 360
  • Country: ua
  • Awards ЕОМактивность I - 1й по числу постов в день=(? сообщений)/(? времени пребывания) I по максимальному времени on-line пребывания на форуме Золотая сова (400 благодарностей + 1500 сообщений) За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет
    • Перегляд профілю
    • Awards
Колегі, важаю за доцільне, ці питання задати експертам які будуть перевіряти проект і отримати письмову відповідь.
CC19, щось мені підказує, що під час повітряної тривоги, якщо і світло вимкнеться, дітям та вчителям буде не до навчання.

Offline CC19

  • ******
  • Thank You
  • -Given: 104
  • -Receive: 301
  • Повідомлень: 1 913
  • Country: ua
  • Awards За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет Хрустальная сова (100 благодарностей + 500 сообщений)
    • Перегляд профілю
    • Awards
CC19, щось мені підказує, що під час повітряної тривоги, якщо і світло вимкнеться, дітям та вчителям буде не до навчання.
Згоден на всі 100%. При вимкненні світла, навчальний процес навряд чи продовжиться, тому не бачу сенсу в класах робити резервне освітлення на 30% від робочого. Інша річ - зали очікування, тут би бажано зробити "нормальне" аварійне освітлення, хоча й вважаю, що 60Лк це забагато.

Offline Roman

  • ****
  • Thank You
  • -Given: 57
  • -Receive: 55
  • Повідомлень: 288
  • Country: ua
  • Awards За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет
    • Перегляд профілю
    • Awards
Поки що зупинився на наступному варіанті. Приймаю, що аварійне освітлення захисної споруди все ж таки належить до категорії "резервне", тому має становити 30% від норми для робочого. Норматив освітленості робочого освітлення у 200лк відхиляю, як рекомендований, а не обов’зковий. Для визначення прийнятної норми освітленості звертаюся до рідного ДБН В.2.5-28:2018. Визначаю найбільш придатний для перебування в умовах укриття розряд зорової роботи. Згідно табл. 5.2 це буде Ж-1, норма освітленості 75лк. На ній і зупиняюся і від неї визначаю норму для аварійного резервного освітлення 75х0,3>22,5лк. Оскільки освітленість повинна прийматися за стандартною шкалою, то найближче значення буде 30лк. Для живлення від АБЖ протягом 48 годин це все ж таки доволі багато.
« Останнє редагування: 22 Вересень 2023, 09:29:14 від Roman »

Offline CC19

  • ******
  • Thank You
  • -Given: 104
  • -Receive: 301
  • Повідомлень: 1 913
  • Country: ua
  • Awards За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет Хрустальная сова (100 благодарностей + 500 сообщений)
    • Перегляд профілю
    • Awards
Нормальний підхід, вважаю. Єдине що, для робочого освітлення фактично показав би більше світильників (з сучасними світильниками це не так і дорого), але написав би 75Лк :)
І яка ємність АКБ виходить?

Offline rga

  • ******
  • Thank You
  • -Given: 322
  • -Receive: 854
  • Повідомлень: 6 523
  • Country: ua
  • Awards Золотая сова (400 благодарностей + 1500 сообщений) За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет
    • Перегляд профілю
    • Awards
Можна припустити, що 48 годин з'явилися не просто так. Саме дві доби ми маємо ховатися в разі радіаційної небезпеки. Тобто, майже жити там. А дітей потібно буде якось розважати, тим більш, вони там без батьків будуть.
Тому б я не скидала з рахунків необхідність нормального освітлення хоча б в окремих приміщеннях.

Offline Andrey_ka

  • ***
  • Thank You
  • -Given: 37
  • -Receive: 28
  • Повідомлень: 101
  • Country: ua
  • Харків... Салтівка
    • Перегляд профілю
    • Awards
Питання поки що в тому, чи правильно, на вашу думку, я визначив тип аварійного освітлення?
ДБН В.2.2-5:2023
11.5.14 Аварійне освітлення захисних споруд цивільного захисту та СПП, не залежно від періоду використання, виконується у відповідно до ДБН В.2.5-28.
ДБН В.2.5-28-2018
8.9.5 Резервне освітлення передбачають у випадках, коли відключення робочого освітлення і пов'язане з цим порушення обслуговування устаткування і механізмів може викликати...
А яким чином відключення робочого освітлення у приміщеннях для перебування людей може привести до цих наслідків? Інша справа якщо це приміщення  диспетчерської, насосної, вентиляційної, електрощитової, тобто технічних приміщень, або медичні приміщення. А їх не дуже багато... На мій погляд у приміщеннях для перебування людей достатньо евакуаційного (антипатичного) освітлення...
Но це моя думка...
« Останнє редагування: 28 Листопад 2023, 11:56:00 від Andrey_ka »

Offline Roman

  • ****
  • Thank You
  • -Given: 57
  • -Receive: 55
  • Повідомлень: 288
  • Country: ua
  • Awards За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет
    • Перегляд профілю
    • Awards
3.49 резервне освітлення
Та частина аварійного освітлення, яка дає можливість продовження звичайної діяльності без суттєвих змін.
А у п.8.9.5 написано про антипанічне освітлення (https://e-construction.gov.ua/files/new_doc/3021958029097567993/2023-01-23/af44e6ba-3076-4c59-a754-d9319b6eb80d.pdf)

Offline Andrey_ka

  • ***
  • Thank You
  • -Given: 37
  • -Receive: 28
  • Повідомлень: 101
  • Country: ua
  • Харків... Салтівка
    • Перегляд профілю
    • Awards
Дивно, в мене стара редакція... а неї так:

Offline Roman

  • ****
  • Thank You
  • -Given: 57
  • -Receive: 55
  • Повідомлень: 288
  • Country: ua
  • Awards За неизменность форуму I степени - на форуме более 3 лет
    • Перегляд профілю
    • Awards
Я так і зрозумів. Але все змінюється...

 

Warning: this topic has not been posted in for at least 150 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Ім'я:     Email: