Чудово! Пішла в хід мова міжнародного спілкування, якою (методом визнання) прийнято низку EN на заміну ДСТУ. Тож є змога й собі вставити "три копійки". Мову веду про онлайн-ресурс для вибору координованої системи захисту від імпульсних перенапруг:
http://obo-bettermann.com/en-wo/support/Planning-software-for-surge-protection-systems-4976.htmlВідкривши собі аккаунт під власним паролем можна виконувати проекти, які зберігаються на сервері та їх можна відкривати з будь-якого місця, де є Інтернет, ввівши пароль. Зображується принципова схема та специфікація. Можливий експорт файлів та друк. Нема потреби пояснювати, що увесь той вибір провадиться у відповідності з усіма можливими гармонізованими стандартами. Тобто, найкращим та найбільш відповідним чином.
Щодо обов'язковості дотримання тих чи інших стандартів в Україні прошу взяти до уваги наступне:
- обов'язковими до виконання є нормативні документи (НД), вміщені у переліку, який є додатком до відповідного Технічного Регламенту (ТР);
- документ у якому розписано, хто, який ТР та коли має подати на затвердження можна скачати тут:
http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/844-2015-%D1%80;
- відстеження цього дотримання почнеться з призначенням органу ринкового контролю;
- майте на увазі, що стандарти EN є такими собі "обтічними".Там часто-густо немає категоричних вказівок й багато рішень проектувальник має приймати самостійно, спираючись на власні розрахунки та досвід. Ми звикли до "радянської" системи, де у НД було прописано усе до гвинтика і за які можна було "сховатися".
Ніде правди діти, у тих відомствах, кому доручено приготувати ТР, немає кваліфікованих кадрів для такої роботи. Не чекайте, включайтеся до цієї роботи. Чим раніше й чим краще зробимо гуртом добрі ТР, тим раніше й легше почнемо працювати, відмітаючи з дороги нечесних конкурентів, які плодять недолугі проекти та наражають людей на небезпеку, невиправдані перевитрати та санкції.
Перелік НД щодо ТР низьковольтного електроустатковання можна скачати тут:
http://www.leonorm.com/p/NL_DOC/UA/201301/Nak783.htm Зверніть увагу, що застосування тих гармонізованих НД, які не увійшли до Переліку, не лише дозволено, але й вважається перевагою у порівнянні з іншими пропозиціями. Так що той, хто цитує гармонізовані НД у цьому обговоренні, має вважатися кращим за тих, хто обмежується лише обов'язковими. Може сьогодні це видається декому дивним, але дуже скоро стане звичайним правилом.
Про перспективи переходу на європейську систему технічного регулювання читайте тут:
https://www.google.com.ua/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=4&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjnv5ChionNAhWGCCwKHWeuAV4QFgg2MAM&url=http%3A%2F%2Fwww.me.gov.ua%2FDocuments%2FDownload%3Fid%3D996e519c-5b70-4a39-a8a0-ef82457fc562&usg=AFQjCNEWPWCYSoVuyZNU3y7hVxKJp-ew6A