Перегляд Повідомлень

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Messages - Евген Коч

Сторінок: 1 ... 9 10 [11]
151
Спасибо за внимание. Словарь, которым я пользуюсь, был издан в 4-х томах в Харькове в 1923-м. 4-й том был уничтожен, остальные от нас с Вами спрятаны, автор сослан. К 1948-му от украинского языка мало что осталось благодаря заботе "отца народов". Так что я больше доверяю 4-томнику. Украинский технический очень емкий, превосходя в понятности и лаконичности, порой, и русский, на котором я воспитан и обучен, и английский. Наше "спеціяліст" більш співзвучне до англійського specialist (від якого і російське і українське слова походять). Російське "болт" запозичене з англійської bolt. В українській "болтів" є багато, а от болт з наріззю називається шруба (нім.:schraube). Немецкое blitz - это лишь вспышка молнии. В украинском "блискавка", кроме вспышки, явно слышатся по крайности 2 раската грома. Дійсно, більшість блискавок мерехтить - так людське око помічає кілька імпульсів (strikes) у одній висназі блискавкичній (flash). Просто дивуєшся спостережливості наших предків (осцилографів тоді не знали).
Розміри сітки у метрах. Приєднання до риштунку залізобетона - з кроком 5 метрів. Весь метал залізобетону і так "працює". Фундаментне уземлення - найдешевше, найдовговічніше і найефективніше порівняно з іншими. Номенклатура - мінімальна. Інструмент: болгарка і гайковий ключ. В умовах щільної забудови, коли об'єкт саджається впритул, іншого виходу може й не бути. Таких проектів у нас більшає. Час навчати монтажників. Самі знаєте, як важко знайти місце для електродів уземлення, коли навкруги комунікації. Раніше я сам писав "чарунка", аж побачив у словнику, що то - дірка в зубі. У в'єтнамській мові тон слова має смислове навантаження. В українській є багато слів з прихованим внутрішнім змістом.

152
Дякую за увагу. По-перше "комірка" (рос.: ячейка сетки). Я сам півроку тому, як почав зазирати до нормально складеного технічого словника української мови http://r2u.org.ua/krym/krym_search.php, зрозумів, що не володію у достатній мірі не тільки технічною, але й звичайною українською. Отже, сітка з пласких провідників, яку прокладають у ришунку фундамента перед заливкою бетоном, мусить бути достатньо густою (вистачить 20х20 м), щоби ефективно відводити струм. Щодо наших інститутів... "І чужого научайтесь і свого не цурайтесь" - повчав Тарас Шевченко. У Європі досить давно ефективно діє міжнародна кооперація наукових досліджень, нормативної діяльності. Кожні 2 роки збирається міжнародна конференція щодо захисту від блискавки. Остання, "ICLP-2008", пройшла 2 місяці тому у Швеції. 2006 - у Японії, 2004 - Франція, 2002 - Краків. Ну і з яких наших "інститутів" там був хоч хто, аби самому щось сказати (і почути коментарі спеціялістів); послухати інших і розповісти нам, грішним про нові методи і технічні норми. То на які їхні дослідження можна сподіватися - російські норми з помилками переписувати! Бразільці і німці вивчали експериментально, що буде з залізобетоном, коли ненадійним з'єднанням усередині пройде імпульс у 100 кА. І є рекомендації, які доповідалися і обговорювалися спеціялістами. Після цього кожен з них повертався додому і колегіально вирішували - що і як вводити у свої національні норми. Дещо з цього перепало дізнатися й мені. Запитуйте, що зможу - відповім.

153
Дуже шкода, що нам з вами досі не надано можливості користуватися досягненнями світової науково-технічної думки. Зокрема, втіленої у стандарті МЕК IEC62305 Lightning protection. Адже дискусія щодо використання риштунку (рос.: арматура железобетона) для влаштування фундаментних уземлювачів вже відбулася на підставі численних експериментів з пропусканням імпульсних струмів і т.п. Найпростіше - за наявності пальового (рос. свайного) фундамента. Адже при побудові підвалиння (рос.: ростверк) риштунок паль зазвичай переварюють з риштунком підвалиння. Є приклади у Києві, коли таким чином отримували опір 0,1 Ом (ІТ-шники відпочивають), не витративши ані копійки на електроди уземлення. Міжнародні рекомендації такі. Пред заливанням бетона найнижчим шаром риштунку прокладається плаский провід 30х3,5 мм, поцинкований шаром у 30 мкм. Він оперізує фундаментну плиту по периметру і далі нарізаються комірки не більше ніж 20х20 м. Перехрещення проводів з'єднуються ПЕРЕВІРЕНИМИ болтовими злучниками. Кожні 5 м провід приєднується до прутів риштунку ПЕРЕВІРЕНИМИ болтовими злучниками. Таким чином основний струм іде пласким провідником, а риштунком - лише якісь %-ки. Приєднання до такого уземлювача - закладними (грибок з наріззю М10-12 у його шапці, ніжка приєднується до якогось із пласких провідників). Є рішення з елементів заводської готовності для стрічкових, збірних фундаментів. У численних додатках до IEC62305 все то докладно зображено і розтлумачено. Саме так працює решта країн Європи. Час уже й нам опановувати! А що ще у часи СРСР були такі типові рішення - сам бачив.

154
Основания для использования комплектующих заводской готовности для м.з.:
В РД сказано - стальной провод D=6 мм. Предлагают 8(>6). Замечательно! Берем. Цинковать РД тоже не запрещает. Болтовые соединения РД тоже допускает. Правда не во всех категориях (стандарт МЭК тоже требует сварку, пайку, где опасность взрыва, пожара). У нас нормируется переходное сопротивление соединения - не вполне корректно. У микрореле с позолоченными контактами переходное - закачаешься. А пропустим ток в 100 кА - только тряпки по стенам. Поэтому в МЭК заложено требование испытания соединителей током в 100 кА. И у Беттерманна в каталоге - круглый значок с буквой "Н" (испытано 100 кА), а буква "N" - 50 кА. От сгораемых конструкций провода м.з. положено удалять на 100 мм (попробуйте по срубу проложить или под горючий утеплитель - увидите что будет при сдаче объекта). А вот у нас под гидроизоляцию кровли укладывают м. приемную сетку. Нонсенс! Поэтому правильно сетку поднимать на опоры, о чем прошла дискуссия (с каким шагом).
Так что пока РД действует - будем выполнять. А рекомендации МЭК - использовать для улучшения и упрощения. Там много практических решений - писали знающие люди и не все, что им предлагали, принималось на веру. Проверяли, обсуждали.

155
Будем снисходительны к престарелой норме. Представьте себе 50-е годы, когда она создавалась: идет "холодная война", гонка вооружений, когда все силы и средства брошены на то, чтобы удержаться на уровне новых технологий. Цветные металлы - стратегический материал. У кого поднялась бы рука написать, что м.з. можно делать из алюминия!? что стальной провод можно цинковать!? Ржавых железяк валялось по дворам - вспомните крокодила Гену, который собирал металлолом.
Кроме того, алюминий можно использовать в м.з. не везде. И об этом четко сказано в стандарте МЭК IEC62305, которому никак не откроют дорогу к нашему потребителю. Алюминий не любит мокрых мест, соприкосновения с бетоном, с другими металлами. Провода, которые моет дождик и сушит ветерок - пожалуйста. Но в ендове - лучше не надо. Алюминий может принять молнию при сечении 70 мм кв., а вот отводить - достаточно 25 мм кв!
Кто английского не боится, почитайте, как осенью 2006 г. представил этот стандарт участникам международной конференции по молниезащите Христиан Букенье, профессор из Бельгии, председатель технического комитета МЭК ТС81 "Молниезащита": http://www.iclp-centre.org/pdf/Bouquegneau-Invited%20Lecture.pdf

156
Заземлення / Re: Заземление
« : 26 Серпень 2008, 10:39:51  »
А новоиспеченный ДСТУ по молниезащите, якобы, соответствует стандарту МЭК IEC62305 "Lightning protection"!
Два года назад его представил на международной конференции по молниезащите "ICLP-2006", проходившей в г.Каназава (Япония), председатель комитета ТК81 "Молниезащита" профессор из Бельгии г-н Христиан Букенье. Аглочитающие пользователи могут ознакомиться с текстом доклада на:
http://www.iclp-centre.org/pdf/Bouquegneau-Invited%20Lecture.pdf
Это прекрасная возможность самому оценить степень "соответствия". Два года назад об этой норме была публикация, кажется, в "Электропанораме". На "ICLP-2008", прошедшей в июне в г. Уппсала (Швеция), специалистами из разных стран уже было представлено несколько докладов, показывающих практические случаи применения этой нормы. Нужно и нам крепко приниматься за освоение последних технических достижений. А то мы уже в ВТО, не отстать бы от иноземных проектировщиков и монтажников!  :)

Сторінок: 1 ... 9 10 [11]