Перегляд Повідомлень

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Messages - Evgen Koc

Сторінок: 1 [2] 3 4 ... 61
16
Охочі до подробиць даних мапи VAISALA за 2021 рік можуть завітати на їхні ресурси за поясненнями: https://interactive-lightning-map.vaisala.com/

17
а почему просто не выложить документ в общий доступ?
Нинішній спосіб оприлюднення перших версій нормативних документів визначено відповідно до вимог НОС. Повідомлення про оприлюднення на сайті НОС складається виключено за розробленою ними формою. Звертайтеся до НОС з запитаннями та пропозиціями щодо удосконалення процедур національної стандартизації. Запит щодо надання тексту проєкту НД включає в себе певні зобов'язання щодо нерозповсюдження отриманих матеріалів відповідно до ЗУ "Про стандартизацію" та міжнародних угод, укладених Україною.

19
Все ж-таки коректна (та розвинута) термінологія набагато спрощує розуміння предмету.
Кабель - виріб.
Кабелепровід (або несна кабельна конструкція чи система). Кабель зазвичай просто вкладається до кабелепроводу, якщо це не вертикальна траса.
Електропровідня (у ДБН В.2.5-23 - електропроводка, калька з московської говірки) - кабельний виріб, прокладений певним чином (може й у кабелепроводі).
Труба - виріб.
Трубопровід - система для перекачування чогось трубами.
Шлях - конструкція для руху нею колісних транспортних засобів.
Шляхопровід (віядук) - несна дорожня конструкція для проведення шляху над іншим шляхом (навіть над залізничним).
Повертаючися до електропровідні належить розуміти, що кабель, прокладений у визубні (моск. штраба), не потребує кабелепроводу - як і шлях, який нічого не перетинає.

У ДСТУ CEN TS 54-14 йдеться, у кінцевому підсумку, про підтримання функціювання певних систем безпеки.
Це обговорення зосереджено на лініях пересилання електричних сигналів (не живлення, бо то ДБН В.2.5-23) у цих системах. У будівлі (споруді) такі лінії утворюють цілу мережу - електропровідню. Серед факторів, які здатні перешкодити функціюванню електропровідні, зазначено механічні пошкодження та дію високої температури (пожежа). Щось підказує, що захист від механічних пошкоджень має входити до числа мінімальних вимог будь-якої електропровідні. Звичайно, умови можуть бути різними і проєктувальнику належить повідомити про особливі вимоги. Збереження фукціювання електропровідні за пожежі проєктувальнику належить забезпечити з огляду на СТР (визначення умов досить однозначне). До речі, стандартизована відстань від інших ліній у 0,5 м випустила з уваги важливий просторовий фактор. Усе, що знаходиться НАД нашою лінією і може втратити механічну стійкість в умовах СТР, здатне зруйнувати нашу лінію МЕХАНІЧНО. Якщо воно знизу чи збоку - нехай собі падає (деформується). Лише до нашої лінії нічого стороннього не чіпляти.
   Тобто, якщо виставити вимоги до ЕЛЕКТРОПРОВІДНІ, то буде зайве згадувати про якісь системи кріплення чи прокладення. Про якісь труби з "тривкого" пластику. Проєктувальник разом з постачальником компонентів такої електропровідні (кабельно-провідникова продукція, тримачі, скоби, лотки, кабельростри, труби, вогнетривкі кабель-канали ІТ) напевне дотримають вимог такого нормативного документа.

20
Відомості про це містяться на сайті НОС за посиланням, яке наведено на початку повідомлення.

21
http://uas.org.ua/ua/category/standartizatsiya/proekti-natsionalnih-standartiv/
13.12.2021
ПОВІДОМЛЕННЯ ПРО РОЗРОБЛЕННЯ ПЕРШОЇ РЕДАКЦІЇ ПРОЕКТУ НАЦІОНАЛЬНОГО СТАНДАРТУ
1 Позначення та назва проекту національного стандарту, тема завдання відповідно до програми робіт з національної стандартизації
ДСТУ EN 62858:20__ (EN 62858:2019, IDT) Густина блискавок на основі системи локації блискавок. Головні принципи  (тема завдання — 0346–2021).
Національний стандарт розроблено вперше.
2 Усі відхилення проекту національного стандарту від відповідного міжнародного/регіонального стандарту
Європейський стандарт EN 62858:2019 буде прийнято як національний стандарт методом перекладу.
Ступінь відповідності — ідентичний (IDT).
До стандарту внесено редакційні зміни згідно з вимогами національної стандартизації України.
3 Адреса та строк подання коментарів усіма заінтересованими сторонами
Адреса подання коментарів: ТК 315 «Засоби техногенної безпеки будівель і споруд»;
НТЦ «УСППП» вул. Північна, 3, м. Київ, 04214 тел./факс (044) 411-33-57 електронна адреса: info@usptb.org або 080@ukr.net

22
IEC TS 62561-8:2018 Lightning protection system components (LPSC) - Part 8: Requirements for components for isolated LPS Компоненти систем захисту від блискавки (LPSC) – Частина 8: Вимоги до компонентів для ізольованих LPS
Відповідно до Програми національної стандартизації 2021 такий ДСТУ IEC/EN має бути впроваджено методом ідентичного перекладу. У ТК315 вже почалася робота над цим. Надходження коштів від заінтересованих сторін (визначення взято з ДСТУ серії "Національна стандартизація") суттєво прискорить цей процес. beer

23
по теории, чтобы молния ударила в землю, в земле должен собраться положительный заряд.
Так і є. Перед грозою комахи літають низько над землею (і ластівки спускаються з небесних висот слідом за ними), тварини десь ховаються, людям стає ніяково. То є наслідком надлишку позитивних зарядів, які накопичуються у зонах з підвищеною напруженістю електричного поля "туча-земля". Саме позитивного заряду набувають часточки, де є мікроби та віруси, внаслідок чого вони відриваються від землі та легше потрапляють на слизову оболонку та у дихальні шляхи живих організмів. Позитивні заряди збираються при землі не дуже рівномірно - цьому сприяють струмопровідні утворення у землі (водоносні шари, рудні жили, струмопровідні комунікації). Блискавка влучає туди, звідки згенеровано найпотужніший зустрічний стример(и). Натомість після грози повітря наповнено негативними зарядами - з-за хмар визирає сонечко, на листі блищить роса, дихається вільно і легко. Саме на цьому принципі побудовані промислові електрофільтри та побутові іонізатори повітря (люстра Чижевського).

24
можно игнорить новый ДСТУ
Поки цивілізований (і не дуже, але технічно обізнаний) світ ще від 2006 року користується перевагами IEC/EN серії 62305, деякі "спеціялісти" та "експерти" не шкодують сил і часу, аби знайти якісь шпаринки у латаному європейськими латками дірявому пострадянському нормативному полі і надалі закликати вибудовувати блискавкозахист "як було". Світочі технічного прогресу!?

25
За наявності у споруді вибухового середовища головною небезпекою є іскріння.
А) Між провідниками LPS та струмопровідними частинами будівлі. Для відвернення такого іскріння виконуються еквіпотенційні з'єднання блискавкозахисту (ЕВ-Equipotential Bonding). Тобто, провідники LPS мають бути віддалені від струмопровідних частин будівлі та інженерних комунікацій на відстань d>=s. Можна приєднати ці струмопровідні частини до провідників LPS, зменшивши тим самим довжину L у формулі для розрахунку s. Так робиться з трубстояком антени, так робиться з конструктивом фотопанелей, якщо не вдається дотримати s. При цьому доводиться мати справу з підвищення потенціалу цих приєднаних струмопровідних частин. Головне, щоби не було небезпечних потенціалів дотику і крокової напруги. Якщо провідник LPS наближається до газової труби десь на надцятому поверсі (а трубу приєднано до ЕВ лише поблизу поверхні землі) й обійти трубу з дотриманням s не вдається, у цьому проміжку ставлять ISG (ізолювальний іскровий проміжок), випробуваний у вибуховому середовищі.
Б) Між лініями, які входять до споруди, та уземленими частинами (адже захисне уземлення ніхто не відміняв). Для відвернення цього іскріння ставлять SPD (пристрої захисту від імпульсних перенапруг).
У переважній більшості випадків уземлювачі LPS та електробезпеки з'єднують між собою. Просто провідником або спеціяльним пристроєм з варистором та іскровим проміжком, який з'єднує дві системи уземлення на коротку мить, якщо між ними виникає небезпечна різниця потенціалів (можна знайти у каталогу OBO Bettermann). Про з'єднання двох уземлювальних пристроїв зазначено як у ПУЕ (з певними пересторогами у п.1.7.59) так і у ДСТУ EN 62305-3:2012. Можна виконати LPS ізольованою від захищуваної будівлі (споруди). Усе вирішується за оцінювання ризиків та порівняння вартості реалізації альтернативних концепцій блискавкозахисту.

26
Дійсно, якщо дотримано роздільчої відстані s у всіх місцях зближення провідників LPS зі струмопровідними елементами у будівлі, така LPS може вважатися ізольованою. Про це належить попередити власника споруди, аби він звертав на це увагу підрядчиків, які будуть що небудь робити на цій споруді.
Згадка про Додаток D вказує на те, що у споруді є вибухові зони. Напевне цим обумовлено попереднє Ваше рішення про відокремлені щогли блискавкозахисту. Звертайте увагу на те, щоби неізольовані (на високу напругу - 100 кВ принаймні) провідники LPS не проходили крізь зони 1 та 21. Сподіваюся, що перелік заходів захисту від блискавки був сформований на підставі процедури оцінювання ризиків за ДСТУ IEC 62305-2:2012.

27
Мало того, что декларация у них без испытаний нотифицированного (назначеного) органа,
Сподіваюся, що знайдуться ще форумчани, які також скуштували як "нотифицированного (назначеного) органа" так й "експертів", які досі не позбавлені акредитації за зловживання, упередженість та некомпетентність.

28
Это неправда - у них нет никаких испытаний.
Пропоную цьому аноніму надалі утримуватися від такого роду необачних заяв (розповсюдження неправдивих чуток). Випробування кабелю OBO isCon проводилися у "BET Test Center" (акредитована лабораторія) та у Технічному університеті, м. Дармштадт, ФРН. Уповноважений представник в Україні ТОВ "ОБО Беттерманн Україна" надає декларацію відповідності кабелю OBO isCon до вимог IEC TS 62561-8:2018 Lightning protection system components (LPSC) - Part 8: Requirements for components for isolated LPS (Компоненти систем захисту від блискавки (LPSC) – Частина 8: Вимоги до компонентів для ізольованих LPS).

29
ДСТУ EN 62305-3:2012
6   Внутрішня система блискавкозахисту

6.1   Загальні положення


Внутрішня LPS має запобігати виникненню небезпечного іскріння у споруді, що захищається, через струм блискавки, що протікає у зовнішній LPS або в інших струмопровідних частинах конструкції.

Небезпечне іскріння може виникати між зовнішньою LPS та іншими компонентами, такими як:

-   металеві конструкції;
-   внутрішні системи;
-   зовнішні струмопровідні частини та лінії, підключені до конструкції.

Термін з коренем "еквіпотенц" зустрічається у цьому ДСТУ 19 разів.

30
Дякую усім, хто долучився до вирішення питання захисту вибухонебезпечних зон!
Насправді це питання знаходиться на стику кількох відомств:
- НОС/ТК (ДСТУ 62305, ДСТУ EN 60079-10-1:2018);
- Держнаглядохоронпраці  (НПАОП 40.1-1.32-01);
- МінРозвГром. (ДБН В.1.1-7.. Автозаправні станції. Основи проектування та будівництва. Розробник „УкрНДІінжпроект”, недержавна власність).
- Мінінфраструктури (див. перелік регуляторних актів: https://mtu.gov.ua/content/perelik-regulyatornih-aktiv.html).
Блискавка однаково згубно діє на усе, що "регулюють" ці відомства (люди, АЗС, автобусні зупинки та світлові табло на міжміських шляхах, газове господарство, нафтобази). Проте взаємокоординація між цими відомствами робить свої перші дитячі кроки. Кожен діє за принципом "Хто на що гаразд", не лише не звертаючи уваги на "сусідів", але навіть не маючи уяви про те, що вони теж щось тямлять у їхній царині. 

Щодо вибухових зон над викидними патрубками газових установок. Довелося мати справу з газоперекачувальними агрегатами. Виявилося, що на вершечку патрубка є клапан, який відвертає розповсюдження вибуху досередини патрубка/установки. Виникає враження, що той патрубок навмисне вивели достатньо високо над об'єктом, аби за вибуху тієї вибухової суміші не було шкоди для самої установки. Далі захист цих об'єктів почали обкладати регуляторними актами ті, хто мало розумілися на вибухових зонах, але добре розумілися на регулюванні. Ось ми з шановними проєктувальниками, замовниками, власниками та інспектуючими особами опинилися між тими відомствами, як шлюпка між айсбергами.

Між тим технічний прогрес надає нові можливості. З появою ізольованих доземних провідників з'явилася можливість провести струм спійманої блискавки навіть крізь вибухові зони 1/21, спіймавши ту блискавку на зовнішній межі зони 2/22. Приміром, кабель OBO isCon у додатковій сірій оболонці було успішно випробувано у таких умовах. Це дозволяє замінити високі металеві щогли, розміщені поза вибуховими зонами, на щоглу перехоплення з ізолювальною вставкою та кабелем OBO isCon. Щоглу можна встановити майже по центру вибухової зони, що суттєво зменшує її висоту. Коли OBO isCon вже вийшов з вибухової зони десь у нижній її частині, дали можна перейти на звичайну неізольовану "вісімку". Постачальник ізольованих компонентів LPS має надати декларацію про їхню відповідність до вимог IEC TS 62561-8:2018 Lightning protection system components (LPSC) - Part 8: Requirements for components for isolated LPS (Компоненти систем захисту від блискавки (LPSC) – Частина 8: Вимоги до компонентів для ізольованих LPS).

Про небезпеку павільонів очікування під час грози можна прочитати тут: http://eom.com.ua/index.php?action=downloads;sa=downfile&id=1882
Приклад ізольованої LPS: http://eom.com.ua/index.php?action=downloads;sa=downfile&id=3161

Сторінок: 1 [2] 3 4 ... 61