Перегляд Повідомлень

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Messages - Evgen Koc

Сторінок: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 61
571
Не конче "сітку". Лише:
1) Провідник D=8 мм прокласти коником, а на обох іверах випустити той самий провідник вгору на 70 см. Вершечок того провідника накрити ковпачком (ОБО. арт. 5405068) - так краще "спіймає" блискавку.
2) Від цього провідника зробити схилами покрівлі спуски до причілка з кроком 15 м (вздовж бічних фасадів). У цих місцях на конику закріпити стрижневі перехоплювачі по 70 см (див. п. 1).
3) У місцях переходу провідника з причілка на фасад влаштувати також  перехоплювачі по 70 см (див. п. 1).
4) Периметром споруди прокласти уземлювач з поцинкованої штаби 30х3,5 мм, до якої приєднати доземні провідники. Краще, з перевірочними злучниками на позначці 1500 мм від поверхні землі.
Там номенклатура з 8-ми позицій. Простіше та надійніше нічого на вигадати. :thumbsup:
Бажаю успіхів! @>--

572
Цілком підтримую! Пригадую, як ще багато років тому, проходили із спеціялістом з OBO BETTERMANN підземним переходом на Бесарабці, де якраз будувалося "підземне місто". Я запитав, чи може OBO BETTERMANN виготовити металеві коробки для монтажу їх у систему електропровідні у металевих трубах (якраз ішов монтаж). Перша відповідь була: "А який інспектор дозволить ставити МЕТАЛЕВІ коробки?" (з огляду на електробезпеку це у Європі не застосовується). Пояснив, що так вимагають українські норми з пожежної безпеки. "Можна виготовити, але ці (металеві) коробки замовник неодмінно має купити, оскільки ВОНИ НІЧОМУ НЕ БУДУТЬ ВІДПОВІДАТИ" - була відповідь.
Так що я добре розумію Ваші турботи: проект європейський, а наші норми ще багато у чому "радянські". Марно сидіти, склавши руки у очікуванні, що "уповноважені організації" нам щось гармонізують. Ось деякі міркування, щодо шляхів вдосконалення українських стандартів: http://eom.com.ua/index.php?action=downloads;sa=downfile&id=2868

573
На жаль, коробки не мій розділ, а наш профільний спеціяліст щойно відбув у відпустку. Тому, понишпоривши, знайшов канадський приклад http://www.cmhc-schl.gc.ca/odpub/pdf/61010.pdf?fr=1414012864483
Електрична частина міститься у CHAPTER 19 Plumbing, Electrical and Appliances. Нічого особливого, коробки пластикові, проводи пропускаються крізь отвори, посвердлені у рейках, з яких набраний каркас будинку (стіни, стеля). Показано, як за рахунок металевої накладки зміцнюється рейка у тому місці, де її було послаблено отвором для електропровідні.
Щоправда, все виглядає так просто через те, що електропровідню, відповідно до регіональних вимог, має робити ліцензований електрик, який до того ж знає назубок Canadian Electrical Code, який публікується Canadian Standards Association. Якщо "просто так" змонтувати електропровідню з матеріялів, які використовують ""там", то есть на Западе" без урахування інших вимог (а їх ой як багато), нічого путнього з того не вийде. Може статися, як у відомій казці:
Стал старик ко второй дочери собираться:
-  Пойду-ка я, старуха, среднюю дочь проведаю.
И отправился в путь. Идёт-бредёт, останавливается: к Солнышку не близок путь. Шёл, шёл, поздно ночью пришёл. Встретила его дочка, обрадовалась. А старик ей:
-  Ох-ох-ох! Долог к тебе путь, доченька! Шёл-брёл, есть захотел.
-  Ничего, - говорит дочка. - Сейчас блинков испеку.
- Что ты, что ты, доченька! Ночь на дворе - не время печь топить.
- А у нас и печи в избе нет.
Приготовила хозяйка тесто. Село Солнышко посреди избы, а жена ему тесто на голову льёт да старику блины подаёт - хорошие, румяные да масленые.
Наелся старик, напился, спать повалился. Наутро домой отправился. Долго шёл, поздно ночью пришёл.
-  Ну, - говорит, - старуха, давай блины печь.
-  Что ты, старый, в уме ли? Ночь на дворе - не время печь затапливать.
- А нам печь в избе и не нужна. Ты тесто делай, а печью я буду, - сказал старик и сел посреди избы. - Лей, - говорит, - мне на лысину. Налила ему старуха теста на лысину.
Три дня после этого старика в бане отмывали, насилу отмыли.


574
Комплектующие (указаны артикулярные номера по каталогу TBS OBO BETTERMANN): 5000750 - 6 шт.; 3041212 - 1 шт.; 5001641 - 1 шт.; 2360055 - 1 шт.; 5021081 - 3 м; 3042200 - 1 шт. Трубка термоусадочная длиною 60 см на круглый прводник проводник D=8 мм.
Монтаж:
1. На расстоянии не менее 1 м от стены здания выкопать приямок глубиной 70 см.
2. От приямка до стены здания выкопать траншею глубиной 50 см для укладки проводника 5021081 до места его ввода в здание.
3. В отверстие стержня 5000750 вставить хвостовичок бойка 3041212 и лёгкими ударами молотка забить его (достаточно, чтоб держался).
4. Установить первый стержень бойком на дно приямка, надеть обушок 3042200 на верхний конец стержня (где у него цапфа).
5. Ударами кувалды по обушку загнать в грунт первый стержень.
6. Снять обушок, насадить на цапфу забитого стержня отверстие следующего стержня. Надеть обушок на цапфу второго стержня и ударами кувалды погрузить и его в грунт вслед за первым (и вместе с ним). Соединение предыдущего стержня с последующим произойдёт "само собой" в процессе забивания.
7. Повторять операцию п. 6 до погружения последнего стержня. Обушок является инструментом, закапывать его в землю не нужно.
8. Выгнуть круглый проводник по линии его прокладывания - от забитой в грунт штанги стержней до места ввода в здание.
9. Надеть на круглый проводник термоусадочную трубку таким образом, чтобы в месте выхода из земли половина её длины (30 см) была над поверхностью грунта, а вторые 30 см - под поверхностью.
10. Наживить соединение забитого стержня с круглым проводом соединителем 5001641. Проверить положение термоусадочной трубки (п. 9) и прогреть её до плотного прилегания к проводнику.
11. Затянуть соединитель стержня с проводом и обмотать его противокоррозионным бандажом 2360055 для предотвращения проникновения воды и кислорода воздуха.
12. Подсоединить второй конец проводника к соединительной шине (РЕ) внутри здания.
13. Засыпать грунтом приямок и траншею.
Ваш заземлитель готов к многолетней работе и подключён к системе эквипотенциальных соединений.

575
Минуло три роки з часу введення у нормативне поле України стандарту МЕК IEC 32305:2010 Lightning protection методом "обкладинки" (тобто без перекладу , мовою оригіналу). За цей час у наших проектувальників накопичився певний досвід з використання чотирьох частин ДСТУ EN 62305:2012 у своїй щоденній практичній роботі. За цей час Робоча група 1 "Блискавкозахист" ТК-315 розробила ідентичний переклад цього документу національною мовою. Відповідно до вимог п.4 Ст. 17 Закону України "Про стандартизацію", нам вже час було позбутися сумновідомого ДСТУ Б В.2.5-38:2008. Швидке вирішення цього питання залежить великою мірою також і від нашої з вами думки та спільних зусиль. Адже чиновники Мінрегіону нічого не знають про ті проблеми та неврегульовані питання, які виникають у вас під час проектування, проходження експертизи, обговорення з Замовником. На їхню думку, діючий досі ДСТУ Б В.2.5-38:2008 цілком задовольняє практичні потреби.
Конче необхідно якнайшвидше донести до цього відомства вашу думку щодо заміни "доморощеного" стандарту ідентичним перекладом технічної норми, перевагами якої користується більшість країн світу. Не зволікайте, відправляйте Ваші листи до цього відомства.
Ви, як й інші зацікавлені сторони, маєте право попередньо ознайомитися з проектом цього нового документу, висловити свої зауваження та побажання. Це положення закріплено у п. 3.2.2.5 ДСТУ 1.7-2001. Але за виконанням стандартів і законів, як багатьом стало зрозуміло останнім часом, належить слідкувати також і громадськості - тобто нам  з вами. У відомому журналі "Промислова електроенергетика та електротехніка" №3 (93) за червень 2015 р. надруковано статтю, присвячену технологіям переходу на сучасну, цивілізовану модель нормотворчої діяльності в Україні http://eom.com.ua/index.php?action=downloads;sa=downfile&id=2868.

576
Задачи и перспективы гармонизации стандартов по молниезащите.

http://eom.com.ua/index.php?action=downloads;sa=view;down=2868

577
О подземной коррозии стали (и об эффективности её защиты цинковым покрытием) можно почитать здесь: http://www.sibindustry.ru/building/podzjemnaja_korrozija_trub_i_mjetallokonstrukcij.html
При скромной скорости в 50 мкм/год за 40 лет ржавчина "съест по 20 мм с каждой стороны уголка, забитого в грунт.
И обратите внимание, что "... интенсивность почвенной коррозии намного меньше, чем интенсивность коррозии блуждающими токами.", как указано на: http://www.ngpedia.ru/id60836p1.html Ведь это не просто железяка в степи, а электрод на п/ст с порядочными токами в системе заземления.
Обобо любопытные могут ознакомиться с историей вопроса о внедрении углерода в железо: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B0_%D0%B8_%D0%B8%D1%81%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%8C%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F_%D0%B6%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%B7%D0%B0

578
Ач, які дебати розгорілися! Тема приваблива й незмінно популярна. Спробуємо розставти деякі крапки над і
1. Якщо говоримо про розміри вземллювальних електродів, зазначені у стандартах МЕК, не забуваймо, що там йдеться лише про сталь, ПОЦИНКОВАНУ шаром у 70 мкм. Тому що ніхто не візьметься гарантувати, що за кілька років половина мм кв. н зіржавіє. Наведений приклад з трьома Омами за 40-50 років експлуатації може стосуватися "м'якого" заліза з низьким вмістом вуглецю, яке важко піддається корозії. Тепер такого не знайдеш.
2. Якщо у грунті виконуються шрубові (не зварні) з'єднання, їх належить обмотати спеціяльною протикорозійною стрічкою. Бо ж варити поцинковані деталі - то шкода й собі й деталям.
3. Оскільки наступний стрижень є сенс забивати на такій відстані від першого, яка дорівнює довжині стрижня (інакше вони один одного будуть екранувати), слід приділити першому особливу увагу. Дійсно, бажано мати прилад, аби перевірити, чи дістане електрод до грунтових вод. Це буде великий успіх і економія. Якщо ні - доведеться балансувати між глибиною забивання та наявним місцем для кількох електродів.
4. Уземлювач "трикутником" (або й одинична глибинна штанга) годиться для уземлення електрустановки споживача але ніяк не для системи захисту від блискавки. Бо там важливими є розміри та геометрія, а не опір (хоча, чим менше - тим краще). Якщо на будинку є вземлене елекроустатковання (хоча б і трубстояк антени) - його неодмінно належить вземлити. Це не так вже й дорого, проте суттєво підвищить безпеку людей та обладання.
5. Замки "цапфа-отвір" електродів ОБО Беттерманн дуже надійні. Були приклади, коли помилково забиту штангу висмикували з грунту екскаватором. Замки продовжували тримати окремі елементи вкупі.
6. Нержавійна сталь надається лише для особливо корозійно агресивних грунтів. Однозначно, сітка з нержавійних штаб закладається під гідроізольовані фундаменти споруд, але тут обговорюється зовсім не такий випадок.
7. Наостанок - не забуваймо, що модульну штангу можна згодом й наростити, якщо буде потреба й гроші. З мінімальними руйнуваннями вже обжитої й впорядкованої території навколо будинку. Розкопати останній стрижень, зняти протикорозійну стрічку, розкрутити шрубовий злучник. І забити ще кілька елементів по 1500 мм. Цього не зробиш у "доморощених" системах: з "чорного" кутника, довгих (по 3 м) суцільних стрижнях, у випадку зварних з'єднань.
      Ця конструкція - результат багаторічного практичного досвіду і ми навіть не все можемо знати про її переваги.

579
А вообще если это блок-бокс автоматики и тип системы заземления у Вас TN-S, то, ИМХО, желательно не выводить к наружному контуру заземления. При попадании молнии в систему молниезащиты может занестись опасный потенциал.
Если разные "земли" не соединить проводником надлежащих размеров, то это сделает молния. У неё для этого хватит как напряжения (для пробоя промежутков), так и тока (расплавить и сжечь слабенькие провдники, поповшиеся по пути). В всяком случае, через землю на корпуса оборудования высокий потенциал попадёт даже если заземлители не соединены между собой.

580
Всякий кулик своё болото хвалит ...  @>--
Позвольте и мне. Заземлитель набирается из отдельных элементов D=20 мм, L=1500 мм из стали, оцинкованной слоем в 70 мкм (как того требуют международные нормы) для защиты от коррозии. Не требуется никаких дополнительных соединительных элементов или контактной пасты, отдельные элементы собираются (навсегда) в штангу требуемой длины прямо в процессе их забивания. Увидеть стержень можно на сайте obo.de, набрав в окошке поиска (правый верхний угол) артикул. 5000750. Посмотреть в YouTube можно здесь: https://www.youtube.com/watch?v=iuFH28Q17oc.  "ОБО Беттерманн" продаёт свою продукцию через дистрибуторов (список с телефонами - на сайте). Выберите из них того, кто посоветует и объяснит подробности толково. Эта позиция "от ОБО" весьма популярна в Украине, поэтому за качеством следят особо тщательно.
Цена забывается, а качество помнят долго ...

581
Ввиду приближения грозового сезона в помощь форумчанам приведены краткие сведения о давней истории неудачных попыток управлять молнией (в начале 20-го века - с изотопом "Америций-241", в его конце - с генератором Маркса). Раскрыт "рецепт" необоснованно большого объёма защиты ESE-устройств, толкающий проектировщиков на опасную дорожку использования ненормативного метода CVM. На примере простых расчётов показана пагубность сокращения числа токоотводов, ложно декларируемая в рекламе преимуществ "активных" систем. Сорвана вуаль с сертификатов полученных при испытаниях ESE-устройств - они прошли проверку на стойкость к ударам молнии, но никак не на способность их перехватывать. Дана надлежащая оценка аморальности использованя денежных стредств, вырученных от продажи "активных" систем, для преследования честных учёных и специалистов, что особенно чувствительно в обстановке нашей долгой и трудной борьбы с ложью и коррупцией.
Текст можно найти по ссылке: http://eom.com.ua/index.php?action=downloads;sa=downfile&id=2840

582
Активная молниезащита. Научная правда и коммерческая ложь.

http://eom.com.ua/index.php?action=downloads;sa=view;down=2840

583
Окремі тримачі кабелів/труб, сертифіковані в Україні, можна подивитися у нашому архіві: http://eom.com.ua/index.php?action=downloads;sa=downfile&id=2836

584
Кабельные линии Р30/Р90. Бюджетные решения

http://eom.com.ua/index.php?action=downloads;sa=view;down=2836

585
Будь ласка, прокладення у електротехнічній трубі з тримачами "від ОБО Беттерманн". Подробиці:
- на сайті виробника http://catalog6.obo-bettermann.com/catalogue/catalogue.do;jsessionid=DE4ACB39AFEE549E349A8F4D9FB326F3.www23.00?favOid=bss_263931&act=showIO&forward=showSingleSolutionView&lang=uk&catId=BSS;
- на семінарі 23.04.2015 у Запоріжжі (дивись банер на головній сторінці нашого форуму).

Сторінок: 1 ... 37 38 [39] 40 41 ... 61