Автор Тема: 3. Яскравість джерела світла та шкідливість концентрованого джерела світла в полі зору  (Прочитано 1313 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Oleksandr_R

  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 6
  • Повідомлень: 10
    • Перегляд профілю
    • Awards
3. Яскравість джерела світла та шкідливість концентрованого джерела світла в полі зору

     Величина яскравості визначається як відношення сили світла, що випромінюється елементом поверхні в даному напрямку, до площі поверхні, що світиться. Одиницею яскравості є ніт (нт) – яскравість поверхні, що світиться і від якої в перпендикулярному напрямку випромінюється світло силою в 1 канделу з 1 м2. Даний параметр можна виміряти за допомогою яскравоміра.
     Будь-яке джерело світла може осліплювати. Наявність в полі зору точкових джерел підвищеної яскравості, прямих та відображених відблисків (рисунок 1) знижує концентрацію уваги дітей, адже очі не можуть їх правильно «відфільтрувати» - зіниці звужуються і зір доводиться напружувати. Внаслідок цього виникає підвищена втомлюваність, а при тривалій роботі в таких умовах можливий розвиток важких хвороб очей.
     Відблиски ускладнюють сприйняття інформації на екранах моніторів та інших глянцевих поверхнях. В зв’язку з цим обмеження блискавості є одним з головних завдань, яке реалізується нормуванням показника зорового дискомфорту. Згідно діючих норм показник дискомфорту – це критерій оцінки дискомфортної блискавості, яка викликає неприємні відчуття при нерівномірному розподіленні яскравості в полі зору.

     
     Рисунок 1 – Показник дискомфорту

     Нормування дискомфортної блискавості безпосередньо від світильників у внутрішньому освітлювальному устаткованні проводять з використанням уніфікованого показника блискавості (UGR - unified glare raiting) за методом CIE, на основі формули:

     

     При проектуванні показник дискомфорту розраховується інженерним методом. Використовуються також таблиці UGR, що надаються виробниками світильників. Відповідно до ДСТУ EN 12464-1:2016 (EN 12464-1:2011, IDT) показники дискомфорту в основних приміщеннях загальноосвітніх шкіл не повинні перевищувати значень, наведених в таблиці 2 (при умові ситуації, зазначеної в таблиці 1).

     Таблиця 2 – Показники дискомфорту
     

     Державні норми також вимагають додаткового джерела світла для освітлення дошки в навчальних кімнатах. Проте розповсюдженою помилкою є монтаж додаткового світильника, який в переважній більшості випадків, крім дошки, освітлює ще перші ряди парт, створюючи перевищення показника дискомфорту та надмірне освітлення поверхні. Для вирішення цієї проблеми рекомендовано використовувати освітлювальні прилади зі спрямованим світловим потоком (специфічною діаграмою направленості), які освітять дошку і не будуть створювати недоцільне, та, в деяких ситуаціях, шкідливе додаткове освітлення парт.
     Найпростіший спосіб визначення показника дискомфорту – наявність чи відсутність матового розсіювача у світлодіодного джерела світла. Точкова яскравість світлодіодів в приміщеннях шкіл добре  нівелюється матовим розсіювачем.
     Існують також спеціальні розсіювачі з рифленою-призматичною поверхнею, проте без спеціальних приладів їх якість та параметри важко перевірити. Часто зустрічається навіть неправильне використання призматичного розсіювача (встановлення в світильник неправильною стороною), коли призма не зменшує, а збільшує рівень дискомфорту. Використання розсіювачів типу «колотий лід» теж непрофесійне для шкільних світильників, так як цей розсіювач не покращує параметри комфортності.
     Наполегливо рекомендуємо не використовувати світильники без розсіювача (з відкритими світлодіодами), або з прозорим не рифленим матеріалом для освітлення шкільних приміщень, оскільки точкова яскравість сучасних світлодіодів перевищує допустимий рівень комфортності  і таке використання  є  шкідливим для зору.
     Протягом останніх років популярними є так звані LED-панелі. Їх характерні особливості – мала товщина, окремий драйвер та рівномірна яскравість всієї поверхні розсіювача. Такі  світильники мають хороший показник блискавості, так як світлодіоди в них розміщені збоку, і їх зовсім не видно. Проте весь клас цих світильників, якраз із-за своєї особливої конструкції, має низьку світлову ефективність. Постачальники таких світильників, для того, щоб хоч якось наблизитись до рівня  сучасних вимог по ефективності, часто нехтують вимогами по пульсаціям, CCT, по спектральним характеристикам, а інколи навіть вказують світлову ефективність без врахування ККД драйверу. Цей клас світильників підходить для фонової підсвітки наочності та світлових щитів (backlight), проте є невдалим варіантом для освітлення приміщень.

Offline knjaz

  • ***
  • Thank You
  • -Given: 50
  • -Receive: 37
  • Повідомлень: 156
  • Country: ua
    • Перегляд профілю
    • Awards
бажано вичитувати те, що постите.
Більшість вживає кандела на квадратний метр.
А по темі - https://www.youtube.com/watch?v=321GXKLJnt4
Lux ex machina / UA

 

Warning: this topic has not been posted in for at least 150 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Ім'я:     Email: