Автор Тема: 1. Загальний стан системи освітлення в сучасних школах країни  (Прочитано 1292 раз)

0 Користувачів і 1 Гість дивляться цю тему.

Offline Oleksandr_R

  • *
  • Thank You
  • -Given: 0
  • -Receive: 6
  • Повідомлень: 10
    • Перегляд профілю
    • Awards
     Сучасні освітні заклади змушені постійно збалансовувати свої бюджети, щоб забезпечити комфортне, ефективне і водночас безпечне навчальне середовище для своїх учнів. Одну з ключових ролей в цьому відіграє освітлювальна система.
     Освітлення навчальних приміщень насамперед пов’язано із якістю зорового сприйняття дітей. Загальновідомо, що більше 70% всієї інформації, яка отримується людиною, сприймається візуально. З кожним роком збільшується кількість факторів ризику, що викликають порушення зору ще з раннього дитячого віку. Вже зі шкільних років на органи зору спрямовується величезне навантаження. До того ж, багато дітей приходить до 1-го класу школи, вже маючи порушення зору. В рамках програми ВООЗ «Зір-2020: право на зір» проблема патології органів зору у дітей виділена як один з провідних напрямків для консолідації зусиль по ліквідації порушень зору. Так як дитина проводить мінімум 5-7 годин у школі щоденно 5 днів на тиждень, одним із пріоритетних методів профілактики зниження гостроти зору школярів є правильна організація освітлення робочого місця.
     Окрім прямої візуальної дії освітлення може впливати невізуально на організм та на фізичний стан людини в цілому. Дитячий несформований організм є особливо чутливим до такого впливу. Відповідно до діючих Державних санітарних правил і норм влаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-виховного процесу, у школах має бути забезпечене належне природне і штучне освітлення.

1. Загальний стан системи освітлення в сучасних школах країни

     В наш час, коли особливого значення набувають теми енергозбереження, принципи, методи та типи штучного освітлення в першу чергу розглядаються з точки зору енергоефективності. Проте світлова ефективність – далеко не єдиний параметр, який потрібно враховувати при проектуванні та встановленні освітлювального обладнання. Для захисту зору й здоров’я дітей правильне спрямування світлових потоків, їх рівномірність, спектральний склад світла – дуже важливі параметри, які потрібно закладати в розрахунки.
     Лампи розжарювання, які використовувалися багато років, суто технологічно не могли нанести великої шкоди зору дітей, тому розрахунки зводилися в основному до досягнення мінімально необхідного порогу освітленості шкільної дошки та поверхні робочого столу чи парти.
     Поряд з лампами розжарювання у шкільних приміщеннях масово встановлювались також світильники з трубчастими люмінесцентними лампами. Проте люмінесцентним лампам властиві ряд негативних факторів, через які використання таких приладів є не тільки неефективним, але й шкідливим – наявність ртуті, ультрафіолетове випромінювання, нерівномірний спектр тощо.
     Сучасні освітлювальні прилади – насамперед світильники на основі світлодіодних технологій. Їх світлова ефективність на порядок вища найкращих ламп розжарювання. Однак, якщо вибір здійснюватиметься лише за цим критерієм, то можливі варіанти, які будуть впливати на рівень загальної працездатності, і навіть бути шкідливими для зору дітей. 
     На даний момент в Україні не існує розгорнутих та чітко регламентованих норм та правил застосування світлодіодних джерел світла.
     В наступних темах розглянемо декілька принципових питань, які необхідно вирішувати для правильного проектування та використання сучасних світлодіодних освітлювальних приладів:
     - освітленість, яка необхідна для забезпечення загальної та здорової працездатності дітей;
     - яскравість джерела світла та відсутність концентрованого джерела світла в полі зору;
     - колірна температура джерела світла;
     - спектральний склад світлового потоку, коефіцієнт CRI;
     - низький рівень пульсацій світлового потоку;
     - світлова ефективність, зниження витрат на освітлення.

 

Warning: this topic has not been posted in for at least 150 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

Ім'я:     Email: